Solution:
Put a single red marble in one jar and the rest of the marbles in the other jar. This way, you are guaranteed at least a 50% chance of getting a red marble (since one marble picked at random, doesn’t leave any room for choice). Now that you have 49 red marbles left in the other jar, you have a nearly even chance of picking a red marble (49 out of 99).
So let’s calculate the total probability.
P( red marble ) = P( Jar 1 ) * P( red marble in Jar 1 ) + P( Jar 2 ) * P( red marble in Jar 2 )
P( red marble ) = 0.5 * 1 + 0.5 * 49/99
P( red marble ) = 0.7474
Thus, we end up with ~75% chance of picking a red marble.
P( red marble ) = 0.5 * 1 + 0.5 * 49/99
P( red marble ) = 0.7474

No comments:
Post a Comment